SvätoJanské Čarovanie

Okúsme mágiu letného slnovratu.

Čarovanie s letnou truhlicou:

Svätojanská noc ma už dopredu počarovala a tak som vytvorila magickú letnú truhlicu, alebo malé truhličky. Možeš sa tešiť na Čarovnú bábiku, ktorá ma špeciálnu vlastnosť, že sňou krásne zaspíš. Alebo SvätoJánsky venček, ktorý ti budu závidieť aj ozajstné lesné víly. Dôtený slávik ti zaspieva v okienku a pre milovanú osobu môžeš vyšit 3 srdiečka.
To všetko čaká na oživenie.

Precvičíte: 

prácu s drôtikom - prevliekanie, tvarovanie prácu s vlnou - viazanie uzlíkov, mašličky
vyšívnie - vzorov a rátanie riadkov
prišívanie a strihanie 
potrenujeme - predstavivosť, jemnú motoriku a chuť začaté dokončiť

Zhotovíte:

 • drôteného slávika
 • čarovnú bábiku
 • Svätojanský venček
 • výšivku na kartóne
 • tvorivé hranie spolu na 9 hodín

Podopra:

 • dostaneš prístup k záznamom, kde ti detailne ukážem, ako som postupoval
 • keď budeš mať otázky, rada ti pomožem cez Google Meet
 • Svätojanská noc
  Handrená bábika

  Čarovná bábika

  Toto je čarovná bábika. Ktorá ťa ochráni a povedie tvoju intuíciu správnim smerom. Presne toto si ľudia o bábikaćh hovoria už dlhé roky. Bábika je magická bytosť, ktorá ťa vždy vypočuje. Táto tu z Barborkinej truhlice, skrýva v sukničke levandulu, vďaka ktorej sa ti bude krásne spinkať a bude ti s ňou vždy príjemne. Obsah vrecúška možeš vymienať, podľa toho aké bylinky si naušíš :) Napríklad Materiná dúška je júnový kvietok a na Jána je prekvapivo silná.

  Drôtený slávik

  Drôtený slávik

  Kedže je jar v plnom prude a už sa vracajú spevané vtáčiky naspäť k nám. Navrhla som takéhoto dôteného slávika. Jeho gorálky krásne odražajú svetlo a je to milá ozdôbka do okna. Možno priletí aj ozajstný a zaspieva ti. Ktohovie všetko je možné :)

  Svätojanský venček

  Svätojánsky venček

  Verilo sa, že na Svätého Jána je magická noc. Vtedy sa preskakovali ohne, ktoré nakládli mládenci, ale aj zbierali kvietky. Svätojánsky venček bol uvitý z 9 kvetín a mal ochrannú moc. Tento náš je tiež z 9 kvetí a ma tú výhodu, že ti nezvädne. Plus má parádne dlhé stužky a keď si ho dás na hlavu - premeníš sa na ozajstnú vílu :)

  Výšívaná záložka

  Kartónová výšivka

  Ak rada čítaš, alebo poznáš niekoho kto rád číta? Určite ho poteší ručne vyrobená záložka. A je ešte o to zaujimavejšia, že je na nej pekný vzor so srdiečkymi. Precvičíš si na nej krížikový + obuvový steh a hlavne rátanie riadkov + sledovanie vzoru :)

  Milá recenzia od odborníčky na tradície

  "Nápady k Barborkinej truhlici sú skvelé, originálne a vychádzajú z tradičnej ľudovej kultúry, najmä z ľudových doplnkových remesiel osviežené súčasnosťou. Vás námet je originálny a precvičí mysle i zručnosti malých i veľkých. Zaujali ma aj príbehy, ktoré ponúkate ku každej truhlici a tak to má byť. Život, práca a umenie našich predkov je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií a Vy ste ich dokázala pretaviť a dať im nový život."

  PhDr. Katarína Nádaská, PhD - etnologička