Vieš - na čo sa použivala trstina teda rákos?

Pamätáš si na rozprávku o 3 prasiatkach? To prvé prasiatok má domček zo slamy a trstinovej strechy. Takéto domčeky existovali a dokonca sa znovu stavajú. Nemusíš sa báť, tento domček určite len tak ľahko neodfúkne. Hlavne keď ho postavia šikovný remeselníci.

 Čo je to tá trstina z ktorej sa dá postaviť strecha? Je to rastlinka, ktorá rastie aj do výšky 4 metrov. Je podobná bambusu – tiež dutá a obľubuje vlhkú zem. Ako napríklad močariská alebo brehy potokov, rybníčkov.

Trstina sa v zime natrhala a postavila do trstených stanov. Na jar bola pripravená na použite. Viazali sa na strechu v  snopoch. Snop je viacej trstín spojených do takého vrkoča, ktorý sa potom privezoval na laty na streche. Ako je ukázane na obrázku dole. Trstené strechy, môžeš vidieť hlavne na juhu Slovenska, lebo tam bolo vždy trstiny veľmi veľa. Ľudia si od pradávna stavali svoje obydlia podľa toho, čo sa v ich okolí nachádzalo. Skús si všimnúť aká je taká trstinová strecha vysoká. To preto aby cez ňu neprešla ani kvapka. 

Navyše trstinová strecha je zdravá, lebo je prírodná. A pravé preto som aj ja zostavila Barborkine divadielko z trstini alebo teda rákosu.