Ahoj, volám sa Barbora

som stavbárka a remeselníčka. Rada sprevádzam ľudí do sveta ľudových remeselných prác, kde sa hráme, učíme , a tešime z hotových výrobkov :)

"Baví ma vytvárať originálne remeselné sady."


Príbeh jednej Barborky

Predkovia a dobijajúce vlky 

Moji predkovia boli prvo osadlíci na lazoch v obeci Šoltýska. Rástli tam všade stromy a zem bola neopracovaná človekom s množstvom kameňov. Všetko pracne upravili pre život na tomto krásnom, ale ťažkom mieste. Ešte naša pra pra mať si pamätali, ako im cez malé okienka na dreveničke skákali vlky do okien, mali to poistené mrežou. Drevenička mojich pra pra rodičov sa žial nezachovala. Foto: Z Línie na Utekáč

Z drevenice do USA

Začiatkom minulého storočia odchádzali ľudia pracovať za veľkú mláku. Aj moji predkovia, predali čo mali a odišli. V tej veľkej Amerike sa narodil pradedko a rozhodli sa vrátiť. Za zarobené peniažky kúpili väčší pozemok. Prarodičia boli šikovní. Dedo z remesiel ovládal šindliarstvo, košikárstvo, bol stolár, ovocinár, staviteľ, zhotovoval klovrátky (ktoré nešuštali), obuv, korytá, tkačsky stav, kosy, hrable a všetko ostatné, čo bolo na poriadnom gazdovstve treba.
   Pra babka tkala na krosnách, priadla, párala perie, hrabala seno, starala sa o chod veľkej domácnosti. Tu niekde sa rodila moja záľuba v ľudových remeslách. Foto: Línia, obec Šoltýska drevenica mojej babičky a deda
Remeslo do vienka a už sa chystám...

Tu som nachytaná na hruškách v 2 triede ZŠ BB. Postoj ako dievča zo Šluku a ak sa lepšie prizriete. Hľa na čierných lakovkách sa vynímajú ľudové stužky. Čipkovaná bluzka a vyšivaná sukienka ... juch :)

PreČo FolkCat značka?

Ďalšia usvedčujúca fotogragia na ktorej je jasné, skade som čerpala námet pre značku. Na fotke troška nedobrovolne spolupozuje Mica, divím sa, že ma neuhryzla :) Foto: u nás doma v Banskej Bystrici

Mami písali sme diktát

Musím sa s niečim priznať. Mám problém s gramatikou, proste nech sa pozerám ako chcem, tie chyby nevidím. Viem, že to veľa ľudí šteluje :) Po rokoch som prišla na to, že mám dyslexiu. Prehadzovanie písmenok, stres a slzy. Tak som prežívala dikáty na ZŠ. Strašná neschopnosť to zmeniť. Vybrala som si fantáziu a stavebný smer. Prečo to tu píšem, lebo veľa detičiek s dyslexiou nevedia uplne správne všetko napísať, ale zato majú fantáziu a svoj nádherný svet. Keď dostane dieťa za 5 z diktátu nevadí, má pridané niekde inde :) A teraz aspoň budete vedieť, že to píšem ja :)

Čo robí Slovenka v Kanade?

Roky bežali a sen o ceste za veľkú mláku som si splnila. Najskôr Calgery na rozkukanie u jedneho emigrovaného stareho pána s manželkou. Odporučil nam samotný koniec sveta - Whitehorse( hlavné mesto Yukonu) vraj tam davaju ľaho kanadské víza. Na tomto úžasnom mieste, na uplnom severe Kanady, som si skusila aj prácu v lese pri teplote -34 stupňov Celzia. Po pol roku odchadzame do Vancouveru. Nespočetne veľa zážitkov a dvoch prác. Ako upratovačka vo firme čo vlastnia Slováci a potom pomocná sila v kuchyni - čo vlastnia Mexičania. Polrok ubehol, víza sa nám nepodarilo predĺžiť, a my sa vo Frankfurte rozchádzame vo všetkých smeroch. Foto: Calgary Tower, Kanada


Slovensko a depresia

2014 som na Slovensku, sklamaná z toho čo sa stalo. Sama na ubytovni, bez peňazí, práce a v krajine skade som chcela odísť preč. Mala som depresiu, každý deň plač. Potom niečo vo mne ma priviedlo do knižnice. Nachádzam staré knihy o výšivkách. Tieto ľudové vyšívky som kreslila na škatulky, krabičky. Presne prvú som začala kresliť 29 novembra 2014. Pokračovalao to prepravkami, stoličkami a vyvrcholenie kurzami v ÚĽUVe.
Cestovanie a 4 roky mimo Slovenska mi otvorilo oči a začala som naše kultúrne dedictvo chápať úplne inak. Inde na svete nemajú take bohatstvo ako má naše Slovesnko. Ešte stale vidím reakciu Kanadaniek, ked videli Oravsky Hrad, Bojnice, Spišský hrad, ako sa im otvorili ústa s povzdychom. "Beautiful ako v rozpávke." Poďme to rozvýjať... Presne toto bola TÁ chvíla, keď sa zobudil môj hlad po vedomostiach nášho ľudového dedictva. 
Foto: môj denník z roku 2014


Dizaj a chuť viac tvoriť

Po vysokej škole som pracovala, viac alebo menej tvorivo. Asi najviac ma bavilo robiť dizaj a navrhovať kúpelne a vo volnom čase interéry. Ale nemohla som tvoriť to - čo som v ten daný moment chcela. A tak som skončila a začala sa plne venovať tvorbe pre detičky. Asi preto, lebo si ešte stále pamätám, čo ma v detstve bavio a rada sa tam vraciam :) Foto: návrh môjho nizkometražného bývania 

Aký ďalší skanzen uvidím?

Počas 6 posledných rokov sa neustále vzdelávam v oblasti života našich predkov, rada čítam knihy o starej slovenskej architektúre a tradíciach, vyžívam sa v Plickových fotografách dedinského života, navštevujem Skanzeny, múzeá s krojmi, remeselné trhy a kurzy. Foto: Múzeum slovenskej dediny, Martin, tam sa točila Perinbaba :)

Prvé dielničky - Valentín

14.2.2020 sme v tejto zostave vyrábali Valentínske prekvapenia. Skladalo sa z vtáčika, Valentínky, ružičky a záložky. Vyrobili sme, čo sme si zaumienili a šli spokojne domov :) Referencia rodiča : "Dievčatá boli nadšené. Pytajú sa, či bude ešte niekedy podobná akcia".

Prázdninové dielničky

Cez prázdniny som bola na školách s remeselnými dielničkami. Konkrétne v Zavare a Priechode. A takto sme sa bavili...

Remeslo na našej škole

Od augusta 2020 som aktívne oslovovala všetky ZŠ v okolí Bratislavy. Podarilo sa mi pre projekt "Remeslo na našej škole" získať niečo okolo 25 škôl. Situácia sa však zmenila a od ministersta prišiel zákaz vykonávať krúžky na školách.

Remeslo sa stalo online

Október 2020 - Nariadenia ma posunuli do sveta online a offline. Kde som vytvorila už niekoľko videí s podrobným popisom a návodom na zhotovenie. Sú to hodiny práce navyše, ale keď človek vidí vo svojej práci zmysel - ide prost ďalej.

Nájdete tu:
 https://www.youtube.com/channel/UC__C8zDQlo_SDu9_w-yZkOQ


Barborka v škole a na kurzoch

SPŠ stavebná

Základnú aj strednú školu som dokončila v Banskej Bystrici srdci Slovenska :)

STU stavebná 

Vysokú školu so zameraním "Pozemné stavby, architektúra a urbanizmus" som dokončila v roku 2010 titulom Ing.

Šupolové dobrodružstvá 

Bolo to v roku Pána 2017 a ja som nabrala všetku odvahu a zapisala sa do kurzu Šupolových bábik v ÚĽUV-e. Kurz bol parádny a otvoril mi úžasné čarovné dvere do remesielného sveta.

Čo som sa tam naučila?
 • Šupolové postavičky - žena a muž
 • Šúpolové zvieratka - ovečka, oslík
 • Záložky
 • Mini Betlehém
 • Ozdôbky na vianočný stromček
 • Veľkonočné húsky s vajíčkom
 

Tkanie na krosnách

Pokročme v čase o pol roka neskôr. Ďalší kurz v Ústredí ľudovej výroby a úspešne dokončený. S hrúznicou odpracovaných hodín v počte 120 a priamo na veľkom drevenom tkáčskom stave.  

Čo som sa naučila?
 • Základné tkáčské väzby
 • Tkanie s textilným odpadom
 • Vzorovanie tkanín preberaním
 • Ažúra
 • Brož
 

Drotárske techniky

Drotárina je náročná, ale krásna práca. Vyžduje presnosť, pevné prsty, predstavivosť a chuť dokončiť rozpracované dielo. Čo pri tejto sove platilo 100% - stravila som pri nej 26hodín.

Čo som sa naučila
 • tradičný postup pletenia
 • užitkové predmety vešiaky
 • ozdobné lémy na misky
 • techniky opletania riadu
 • 3D zviera - Sova
 

Vyrezavanie z dreva - koníky

Jednoduchší jednodňový kurz. Kde som si vyrobila dvoch krásnich koníkov, jedneho v tradičnom štýle a druhého modernejšieho.

Čo som sa naučila
 • Práca s rezbárskymi nožíkmi
 • Tvarovanie dreva
 • Opracovanie
 • povrchová úprava dreva
 

Ak bolo málo -
tu je výber mojich diel z kurzov