Vítejte v Barborčiné truhle...

pojďme zažít řemeslo prostřednictvím kreativních řemeslných sad. Směle do toho, virtuální řemeslné dílničky jsou tady pro vás.

Vždy nové překvapení...

v truhle najdete originální lidovou práci.


                          

V truhle je všechno...
potřebné pro tvoji tvorbu : materiál, postup, historie dokonce i dáreček se v ní najde.

Tvoříme lidově...
při přípravě truhel se ráda opírám o naše tradice, pohádky, zvyky, pověst, ornamenty nebo roční období.

Proč truhla?

Truhla je skříň, do které si naši prarodiče ukládali své poklady. Například mladá nevěsta tam měla uloženou
celou výbavu (povlečení, šaty, cennosti). Barborčina truhla je plná pokladů jako tkaní, drátování, vyšívání, ale i jiné. Ráda do ní zapojuji přírodní materiál, který sama sbírám a vysuším. Truhlice jsou ručně kreslené a připravené.

Na co se můžete těšit?

 • Zábavu při otevíraní truhly
 • Cílevědomost dokážu vyrobit a dokončit to co jsem začal?
 • Kreativitu výrobou tě povede návod, ale všechno máš ve vlastních rukou
 • Jemnou motoriku procvičíte si ji při ručních pracích jako stříhání, modelování, drátování, vyšívání, tkaní, vázání, pletení, malování
 • Sdílíte? Sám si vybíráte, jestli bude dílo vaše, nebo ho podarujete
 • Podpora během tvorby v DIY videích
 • Zvědavost nevíš se dočkat, co bude příště? Víru - i já se těším na to, co si vymyslím

Pro koho jsou truhly určeny?

Truhly jsou primárně určeny pro děti na základní škole, umělecké škole i pro jejich učitele. Truhly mohou být zajímavé i pro lidi z umělecké sféry, lidových tvůrců, řemeslníků nebo jednoduše tvůrčí duše.

Videa pro tvorbu

Ke každé lidové práci je připraven video postup.

Jak začnu?
Vybere si truhlu podle svého vkusu, nebo tématu.

Aktuální truhla

Vlněná truhla

Originální vlastnoruční výrobek

Kdo už vyzkoušel truhlu?

Recenze:


Paní etnoložka o truhle řekla:

"Nápady k Barborkinej truhlici sú skvelé, originálne a vychádzajú z tradičnej ľudovej kultúry, najmä z ľudových doplnkových remesiel osviežené súčasnosťou. Vás námet je originálny a precvičí mysle i zručnosti malých i veľkých. Zaujali ma aj príbehy, ktoré ponúkate ku každej truhlici a tak to má byť. Život, práca a umenie našich predkov je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií a Vy ste ich dokázala pretaviť a dať im nový život."

PhDr. Katarína Nádaská, PhD - etnologička a publicistka

Projek pre školy 2021/2022

Pomôcky pre školy s Regionálnou výchovou 


A. Sládkoviča
Sliač

Hodnotenie tvorby z Barborkinej truhlici:
napísala pani učiteľka Mgr. Vonkomerová

"Remeslo na našej škole" je cyklus remeselných prác určených pre deti na základnej škole.Cieľom projektu je doniesť ľudovú tvorbu k deťom, ktoré rady tvoria rukami, važia si naše tradície a chcú sa ďalej zdokonaľovať.
Vďaka tomuto projektu sme sa venovali jednej z tradičných textilných techník, vyšívaniu, krížikovej výšivke. Projekt na našej škole som zrealizovala so žiakmi 5. a 6. ročníka v rámci krúžku Tvorivé dielne, kde sa venujeme aj tradičným technikám.
Žiaci sa z doručenej zásielky a krabičiek veľmi tešili. Pracovali so záujmom a od srdca. Niektorí pracovali podľa priloženej predlohy, niektorí boli tvoriví a postupovali podľa vlastnej fantázie. Získali nové zručnosti a krásne výrobky.
Mňa teší, že tento projekt priniesol remeslo priamo k deťom. Aj touto prácou sme sa vrátili k svojim predkom, ktorí si v minulosti všetko vedeli vyrobiť sami, svojimi rukami. Práca ich bavila, napľňala a všetko čo robili, robili s láskou.
Žiaci poznajú a vážia si naše tradície. Verím, že osvojené vedomosti a zručnosti budú odovzdávať ďalej, aby sa nezabudlo na tích, ktorí túto krásu vytvorili pre nás.
 Ja a moji žiaci ďakujeme veľmi pekne pani Barbore Timkovej autorke projektu za všetko, čo v rámci projektu pre nás a našich žiakov urobila.
Mgr. Oľga Vonkomerová a žiaci ZŠ A. Sládkoviča Sliač


Jaroslava Simana 
Valaská 

Hodnotenie tvorby z Barborkinej truhlici :
napísala pani vychovávateľka Puťošová

V rámci regionálnej výchovy sa triedy 6.A a 6.B zapojili do projektu Remeslo na našej škole zo stránky Barborkina truhlica. Na našu školu nám zadarmo poslali 20 sád na výrobu vyšívaných záložiek. Pri návrhu tejto truhlice sa autorka inšpirovala slovenskou výšivkou, ktorú nadizajnovala a preniesla na drevenú doštičku.

Žiaci sa naučili krížikovo vyšívať, rôzne iné stehy, a pravdaže rátať vzor.
Pre každého autorka pripravila jednoduchý postup a remeselnú sadu – truhličku, ktorá obsahuje všetko potrebné na výrobu vlastnej záložky a kľúčenky.

Truhličky žiakov hneď zaujali, pretože boli krásne zdobené, a predsa len, bolo to ozvláštnenie našich hodín. Poriadne sa pri tom zapotili – vsunúť nitku do ihly, urobiť uzlík, správne začať vyšívať, nie vždy všetko šlo hladko. Nakoniec to však zvládli a výtvory sa im veľmi podarili. https://zsvalaska.edupage.org/news/?eqa=d2lkPW5ld3NfUGFnaW5hdG9yXzEmbmV3c2FyY2hpdmVmPSZvZmZzZXRfbmV3c19QYWdpbmF0b3JfMT00MA%3D%3D


ZŠ s MŠ
Malatiná

Hodnotenie tvorby z Barborkinej truhlici : 
napísala : pani učiteľka Mgr. Ševčíková 

V jeseni sa naša škola zapojila do projektu „Barborkina truhlica“, z ktorého nám pred Vianocami prišli krabičky s materiálmi pre deti na Regionálnu výchovu. Obsahovali nielen milé drevené ozdôbky na stromček, ale i predpripravené drevené záložky na vyšívanie. Podľa priloženého postupu sa deti 2.,3. a 4. ročníku na hodinách Regionálnej výchovy učili vyšívať krížikovým stehom. Pre mnohých bola výzva už len vovliecť nitku do uška ihly a spraviť uzlík. Poprevliekať nitku tak, aby vznikol krížik bol zozačiatku nerozlúštiteľný rébus, ale postupne to väčšina detí zvládla. Mnohé dievčatá vyšili krásne srdiečka a s chuťou sa pustili do výzdoby záložiek. Ukázalo sa, že zvládnuť takúto aktivitu si vyžaduje nielen veľa trpezlivosti, ale i jemnej motoriky a myslenia „o krok vpred“. Toto žiaľ mnohé deti dnešnej doby nemajú dostatočne rozvinuté, preto budeme takéto praktické aktivity zaraďovať do vyučovania častejšie. https://zsmalatina.edupage.org/news/#news-1960

Recenze na vánoční truhlu:
Dnes prisla pre Adamka dalsia krasna krabicka od Barborkina truhlica . Tentokrat zamerana na vyrobu vianocneho anjelika zo supolia. Krabicka obsahuje okrem materialu na vyrobu anjelika, navodu, aj plno prekvapeni a krasnych detailov... posluzi aj ako domcek, v ktorom sa da rozsvietit vianocne svetielko! Tato je uz tretia v poradi zamerana na zoznamovanie sa s remeselnymi technikami. Adam uz tkal tasticku, vyrabal ozdoby z drotu. Vsetko podla Barborkinho navodu a online konzultacie. Takze napriek tomu, ze skola je pre 2.stupen zatvorena, oblubenych kruzkov sa nemusel vzdat! Dakujem  
Mgr. Katarína Minarovičová, PhD.

Recenze na tkanou sovičku:
"Tvorenie nám dopadlo super
Máte to perfektne spravené - návod, truhlička...
Ďakujeme ešte raz, akurát pozeráme, čo si ešte objednáme."
Elka a Mária

Recenze na tkanou tašku:
Dnes som bola s Adamkom a ukazal mi tu nadhernu "truhlicu", krabicku, ktoru ste mu poslali. Je to nadherne! Tolko prace za tym, velmi si to vazim, ze ste to tak krasne prepracovali. Este raz velka vdaka za cas, ktory tomu venujete, Adamko sa tesi na pracu, velmi ho potesilo aj halloweenske prekvapenie.
Dakujem!
Katka a Adam

Recenze na tkanou sovičku:
Truhlicku uz mame doma.
Je naozaj perfektna, krasne detaily, drobnosti. Dakujeme aj za mile darceky, potesili.
Simon a Zuzana

Podpořili / Spolupráce


 
Niveus Travel a teda Danka vo Francúzku, mi dala víziu vzniku dielničiek pre deti. Keď som bola s jej detičami - počas vianočných prázdnin a každý deň sme niečo spolu majstrovali.
Vďaka podpore od Rozbehni.sa Barborkina truhlica vznikla, doslova ma viedli krok za krokom.
Prima mi dala zázemie a bola som s nimi na prvých trhoch ručných výrobcov v Bratislave.

A komunita Za Břehem mi dala nový domov, lásku a miesto /kde možem slobodne tvoriť/. Viesť kreatívne dielničky + mnoho iných projektov, ktoré ma bavia.
Všetkým Vám veľmi, veľmi pekne ďakujem.... Barbora

Proč dělám Truhlu?

"Duší jsem stavitelka a řemeslnice. A ráda pomáhám lidem, co chtějí vytvářet, vstoupit do světa lidových prací a vytvářet hodnotná vlastní díla."

Ing. Barbora Timková 
Rychlý kontakt