Projekt pre školy:

Pomôcky na regionalnú výchovu

Takto nejako to bude možno aj u vás :

Príde veľký balík...

Akonáhle dokončím poslednú truhlicu - odošlem kuriérom truhlice rovno na Vašu školu.

Žiaci v ňom nájdu remeselné sady...

Truhlica :)
Truhlica obsahuje všetko potrebné na tvorbu a žiaci sa z nej takto pekne tešia.

Vytvorila svoje unikátne remeselné práce...

Spoločné tvorenie na hodine, ktorú si vedie pani učiteľka podľa svojích potrieb a fantazie.

Čo to je za projekt?

Hlavnou myšlienkou projektu je priniesť remeselné práce k deťom praktickou, veselou a hlavne zaujímavou formou. Ide o previazanie starého tradičného s moderným a veselým dneškom. Truhlice majú za úlohu posilniť záujem žiakov o remeslá a ukázať im možnosti tvorby v inom merítku ako sme zvyknutí.

 Nájdeme v nich úplne základy remesených prác pre 3 vekové kategórie - podľa ich manuálnej a motorickej zručnosti. Výhodou je - žiaci tvoria priamo v škole a v čase, kedy to vyhovuje pani učiteľke a osnovám školy. 

Šikovní tvorcovia si odnesú nový remeselný výrobok a zručnosť + dostanú certifikát za snahu :) 

Rada inšpiruje mladú generáciu remeselníkov, ktorí budú ľúbiť ľudovú tvorbu a robiť ju od  ♥️  

Vychováme remeselníkov/čky?

v sadách pre školy najdete tkáčske, drotárske, výšivkárske remeslá... 

Vyberte si tému a počet truhlíc, ktoré budete na regionálnu vychovu pre žiakov potrebovať:

1. téma

Tkaná sovička
6-8 rokov 1/2/3 ročník

Tkaná sovička je veľmi milučká a zládne ju utkať aj prváčik. Na sovičke si precvičíme tkanie, uzlíkovanie, strihanie. Tkanou sovičkou dieťa získava novú vedomosť a zručnosť. Rovnako sa mu otvárajú dvere do tkáčskeho remesla...

 
naučime sa základy tkania a prácu s člnkom
práca je určená pre najmenších
krosienka a člnok nám ostane na ďalšie tkanie
2. téma

Drôtený koník
8-10 rokov 3/4/5 ročník

Drôtený koníček nás naučí základy práce s drôtom. Naučíme sa navliekať a prišívať korálky k rámu. Koníka ešte možme dotvoriť špirálkami / jednoduchou drotárskou ozdobou/.

 
Skusíme si základy drotárstva
priviažeme ozdobné korálky ku konštrukcii
vyskušame si prácu s drotom

3. téma

Vyšívaná záložka
10-13 rokov 5/6/7 ročník

Pri návrhu tejto truhlice som sa inšpirovala slovenskou výšivkou, ktorú som nadizajnovala a preniesla na drevenú doštičku. Pomáhala som si knihou o ľudovej výšívke - Vzorkovnica výšiviek.  Truhlica obsahuje dve práce záložku a kľučenku, je bohato vypĺnená rôznými typmi stehov.

 
rôzne stehy prebraté z krojov
autorský dizajn záložky a klučenky
jednoduchý návod a možnosť vlastného dizajnu

Sada v kocke:

  • ručná práca je veselo a zaujímavo spracovaná pre žiakov rôzných vekových skupín
  • obsahuje materiál, pomôcky, postup v papierovej forme a krátku históriu
  • cca 2 hodiny remesleného majstrovania a tvorenia / záleží od práce /
  • dielničky si každá škola vedie sama /kedy, kde a s kým - je na škole/
  • super je - že vieme fungovať aj počas pandemií 
Recenzia:
/Určite by sme mali záujem aj o ďalšie vaše nápady/výrobky. Bolo to veľmi pekne esteticky spracované a zrozumiteľné, a hodina bola pre nás zážitkom./
Mgr. Kristína Puťošová vyučujúca regionálnej výchovy - ZŠ Jaroslava Simana Valaská

Prečo cez Donio?

Ako som písala vyššie na uskutočnenie projektu pre školy s regionálnou výchovou potrebujem podporu ľudí, čo si vážia tradície a radi nás podporia aj finanČne. Truhlice ktoré vytváram sú ručne kreslené, vyrábané, kompletizované - proste dávam si na ních záležať :) Čo sa vždy odrazí na matriálne a čase, ktorý venujem každej jednej truhlici. Preto som sa rozhodla aj tento rok skúsiť crowdfunding cez Donio. Ktorá pomáha vyzbierať peniaze na zaujimavé projekty - tlač kníh, pomoc rodinám, kultúrne a iné projekty.
Tu je odkaz rovno na Donio, možno vás to inšpiruje pre zbierku na vlastný projekt.

 
Nič si neučtujú za zbierku
Je to transparetné a k ničomu ma neviažu - ak sa to nepodarí
Zbierka može prebiehať aj 3 mesiace

Zierka bude pod menom Barborkina truhlica - žiadna škola nebude k ničomu viazaná. Ak nás budete chcieť podporiť a dáte vedieť rodičom - može nám to len pomocť. Všetko je na Vašom rozhodnutí. Vážim si každú jednu školu, ktorá má záujem o remeselné sady a prajavý záujem, aj keď sa rozhodne inak - vždy je to v poriadku. Verím, že čím nás bude viac -tým to dáva možnosť dostať remeslá aj na iné školy a k ďalším žiakom.

Na rok 2022/2023
je aktuály záujem o cca 240 sad... ak Vám to dáva zmysel určite sa k nám pridajte...


Takto sme už remeselníčili:

Foto z ZŠ Zavar, Priechod, Malatiná, Sliač a Valaská

 

Recenzie škôl 
čo sa zúčastnili projektu:
Pomôcky pre školy s regionálnou výchovou 2021/2022

ZŠ a MŠ Malatiná

Hodnotenie pani učiteľky Mgr. Ševčíkovej

V jeseni sa naša škola zapojila do projektu „Barborkina truhlica“, z ktorého nám pred Vianocami prišli krabičky s materiálmi pre deti na Regionálnu výchovu. Obsahovali nielen milé drevené ozdôbky na stromček, ale i predpripravené drevené záložky na vyšívanie. Podľa priloženého postupu sa deti 2.,3. a 4. ročníku na hodinách Regionálnej výchovy učili vyšívať krížikovým stehom. Pre mnohých bola výzva už len vovliecť nitku do uška ihly a spraviť uzlík. Poprevliekať nitku tak, aby vznikol krížik bol zozačiatku nerozlúštiteľný rébus, ale postupne to väčšina detí zvládla. Mnohé dievčatá vyšili krásne srdiečka a s chuťou sa pustili do výzdoby záložiek. Ukázalo sa, že zvládnuť takúto aktivitu si vyžaduje nielen veľa trpezlivosti, ale i jemnej motoriky a myslenia „o krok vpred“. Toto žiaľ mnohé deti dnešnej doby nemajú dostatočne rozvinuté, preto budeme takéto praktické aktivity zaraďovať do vyučovania častejšie. 

ZŠ Jaroslava Simana Valaská

Hodnotenie vyučujúcej regionálnej výchovy: Mgr. Kristína Puťošová

V rámci regionálnej výchovy sa triedy 6.A a 6.B zapojili do projektu Remeslo na našej škole zo stránky Barborkina truhlica. Na našu školu nám zadarmo poslali 20 sád na výrobu vyšívaných záložiek. Pri návrhu tejto truhlice sa autorka inšpirovala slovenskou výšivkou, ktorú nadizajnovala a preniesla na drevenú doštičku.

Žiaci sa naučili krížikovo vyšívať, rôzne iné stehy, a pravdaže rátať vzor.
Pre každého autorka pripravila jednoduchý postup a remeselnú sadu – truhličku, ktorá obsahuje všetko potrebné na výrobu vlastnej záložky a kľúčenky.

Truhličky žiakov hneď zaujali, pretože boli krásne zdobené, a predsa len, bolo to ozvláštnenie našich hodín. Poriadne sa pri tom zapotili – vsunúť nitku do ihly, urobiť uzlík, správne začať vyšívať, nie vždy všetko šlo hladko. Nakoniec to však zvládli a výtvory sa im veľmi podarili. 

ZŠ A. Sládkoviča Sliač
Hodnotenie pani učiteľky Mgr. Olgy Vonkomerovej

Cieľom  projektu je doniesť ľudovú tvorbu k deťom, ktoré rady tvoria rukami, važia si naše tradície a chcú sa ďalej zdokonaľovať.
Vďaka tomuto projektu sme sa venovali jednej z tradičných textilných techník, vyšívaniu, krížikovej výšivke.  Projekt na našej škole som zrealizovala so žiakmi 5. a 6. ročníka v rámci krúžku Tvorivé dielne, kde sa venujeme aj tradičným technikám.
Žiaci sa z doručenej zásielky a krabičiek veľmi tešili. Pracovali so záujmom a od srdca. Niektorí pracovali podľa priloženej predlohy, niektorí boli tvoriví a postupovali podľa vlastnej fantázie. Získali nové zručnosti a krásne výrobky.
Mňa teší, že tento projekt priniesol remeslo priamo k deťom. Aj touto prácou sme sa vrátili k svojim predkom, ktorí si v minulosti všetko vedeli vyrobiť sami, svojimi rukami. Práca ich bavila, napľňala a všetko čo robili, robili s láskou.
Žiaci poznajú a vážia si naše tradície. Verím, že osvojené vedomosti a zručnosti budú odovzdávať ďalej, aby sa nezabudlo na tích, ktorí túto krásu vytvorili pre nás.
 Ja a moji žiaci ďakujeme veľmi pekne  pani Barbore Timkovej autorke projektu za všetko, čo  v rámci projektu pre nás a našich žiakov urobila.

Recenzie od žiakov:
ZŠ A. Sládkoviča Sliač

Recenzie na truhlicu:

Violka

žiačka- ZŠ Valaská

„Veľmi sa mi to páčilo, bolo to ľahké a zábavné. Krabička bola veľmi pekne upravený a návody boli zrozumiteľné. Môj výtvor je teraz vystavený

na poličke.“

EMKA, TOMÁŠ A MAŤKA

žiaci - ZŠ Valaská

„Páčilo sa mi to, v krabičke to bolo pripravené dobre. Kus sme sa s tým potrápili, ale zvládli sme to. Záložky používame a sme na ne hrdí.“

 

Mgr. Katarína Minarovičová, PhD.

spokojná mamina

Dnes prisla pre Adamka dalsia krasna krabicka od Barborkina truhlica . Tentokrat zamerana na vyrobu vianocneho anjelika zo supolia. Krabicka obsahuje okrem materialu na vyrobu anjelika, navodu, aj plno prekvapeni a krasnych detailov... posluzi aj ako domcek, v ktorom sa da rozsvietit vianocne svetielko! Tato je uz tretia v poradi zamerana na zoznamovanie sa s remeselnymi technikami. Adam uz tkal tasticku, vyrabal ozdoby z drotu. Vsetko podla Barborkinho navodu a online konzultacie. Takze napriek tomu, ze skola je pre 2.stupen zatvorena, oblubenych kruzkov sa nemusel vzdat! Dakujem  

PhDr. Katarína Nádaská, PhD 

etnologička

"Nápady k Barborkinej truhlici sú skvelé, originálne a vychádzajú z tradičnej ľudovej kultúry, najmä z ľudových doplnkových remesiel osviežené súčasnosťou. Vás námet je originálny a precvičí mysle i zručnosti malých i veľkých. Zaujali ma aj príbehy, ktoré ponúkate ku každej truhlici a tak to má byť. Život, práca a umenie našich predkov je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií a Vy ste ich dokázala pretaviť a dať im nový život."

Iné truhlice nájdete tu:

Príbeh jednej Barborky

PREČO ROBÍM TRUHLICU?

Dušou som stavbárka a remeselníčka. Rada ukazujem ľudom čo chcú tvoriť - ako vojsť do sveta ľudových prác a vytvárať hodnotné vlastnoručné diela."

"Baví ma vytvárať originálne remeselné sady."

BARBORA TIMKOVÁ
RÝCHLY KONTAKT